Advertisement

State Cross Country Qualifiers

October 20, 2012

Hundreds of miles run this year, all with the goal of a state championship, but you can't get to state without qualifying today at the regional meets.  Check back throughout the day as results are posted.

If the text is blue, click the link to view complete results.

6A

Junction City
Boys
1. Wichita North
2. Manhattan
3. Maize

Girls
1. Maize
2. Manhattan
3. Washburn Rural

Blue Valley West
Boys
1. Olathe East
2. Olathe North
3. Free State

Girls
1. Olathe East
2. Olathe Northwest
3. Olathe North

Shawnee Mission South
Boys
1. SM Northwest
2. SM West
3. SM North

Girls
1. SM West
2. SM Northwest
3. BV Northwest; 

Wichita East
Boys
1. Dodge City
2. Wichita South
3. Derby

Girls
1. Garden City
2. Derby
3. Wichita East


5A

Topeka Seaman
Boys
1. Topeka Seaman
2. Topeka West
3. Shawnee Heights

Girls
1. Lansing
2. Topeka Seaman
3. Leavenworth

Great Bend
Boys
1. Liberal
2. Great Bend
3. Hays

Girls
1. Valley Center
2. Maize South
3. Great Bend

Bishop Carroll
Boys
1. Bishop Carroll
2. Kapaun Mt. Carmel
3. Goddard Eisenhower

Advertisement

Girls
1. Bishop Carroll
2. Goddard Eisenhower
3. Kapaun Mt. Carmel

Shawnee Mission South
Boys
1. St. Thomas Aquinas
2. BV Southwest
3. SM South

Girls
1. St. Thomas Aquinas
2. Mill Valley
3. SM South


4A

Buhler
Boys
1. Hugoton
2. Clay Center
3. Ulysses

Girls
1. Pratt
2. Ulysses
3. Clay Center

Bishop Carroll
Boys
1. Mulvane
2. Winfield
3. Labette Co.

Girls
1. Winfield
2. Wichita Trinity
3. Rose Hill

Anderson County
Boys
1. Baldwin
2. Ottawa
3. Iola

Girls
1. Paola
2. Baldwin
3. Anderson County

Bonner Springs
Boys
1. Wamego
2. DeSoto
3. Bonner Springs

Girls
1. Hayden
2. DeSoto
3. Wamego


3A

Cimarron
Boys
1. Holcomb
2. Norton Comm
3. Scott City

Girls

1. Norton Comm
2. Cimarron
3. Thomas More Prep

Southeast of Saline
Boys
1. Hutch Trinity
2. Southeast of Saline
3. Marion

Girls
1. Douglass
2. Southeast of Saline
3. Salina Sacred Heart

Riley County
Boys
1. Riley County
2. Sabetha
3. Silver Lake

Girls
1. Pleasant Ridge
2. Riley County
3. Sabetha

Burlington
Boys
1. Wellsville
2. Burlington
3. Cherokee Southeast

Girls
1. Osage City
2. Pitt Colgan
3. Fredonia

2A

Burlington
Boys Team
1. KC Christian
2. Marantaha Academy
3. Arma Northeast

Girls Team
1. Maranatha Academy
2. Bishop Seabury
3. Oswego

Hill City
Boys
1. Ellinwood
2. Ness City
3. Lincoln

Girls
1. Ellinwood
2. Oberlin
3. Ness City

Meade
Boys
1. Stanton County
2. Berean Academy
3. Burden Central

Girls
1. Berean Academy
2. Stanton Co
3. Pratt Skyline

Washington
Boys
1. Republic Co.
2. Bennington
3. Jackson Heights

Girls
1. Jefferson Co. North
2. Bennington
3. Republic Co.

1A

Wheatland/Grinnell
Boys
1. Victoria
2. Stockton
3. Sylvan Grove/Sylvan-Lucas

Girls
1. Hoxie
2. Lakeside-Downs

Meade
Boys
1. Tribune
2. Stafford
3. Macksville

Girls

1. Tribune
2. Macksville
3. Minneola

Riley County
Boys
1. Pike Valley
2. Frankfort
3. Axtell

Girls
1. Axtell
2. Olpe
3. Hartford

Wichita East
Boys
1. Burrton
2. Pretty Prairie
3. Goessel

Girls
1. Pretty Prairie

catchitkansas Articles
|
|
|